Rosmakor Roosid  
Roosid aiakujunduses
  Mart
Ojasalu
3. raamat
    meie uus raamat "Roosid Eesti aedades"

ESILEHT

MÜÜK JA TELLIMISED

ROOSIKATALOOG
     2017!


ROOSIAIA KÜLASTUS

VAATA AEDA

MEIE ARETISED

HARULDUSED

ROOSILÕHN JA
     LÕHNAROOSID


ROOSIPÄEVAD

TOOTED

RAAMAT

ROOSIKASVATUSEST
        MAALEHE VIDEO!


ROOS AIAKUJUNDUSES

ROOSIKALENDER  


VITRIIN

ROOSIOTSING

KÜSIMUSED &
    VASTUSED


KONTAKT

 
Jooksvalt uuendame infot Facebookis!

Alljärgnev tabel annab esmased juhtnöörid milliseid roositüüpe teatud aiaelemendite kujundamisel võiks kasutada.

Toodud soovitused ja näpunäited ei asenda muidugi professionaalse aiakujundaja teenuseid, kuid aitavad ehk heade ideede sünnile kaasa.

Vt Millised värvid sobivad kokku?

Roosid aiakujunduses
  Väärisroosid Dekoratiivroosid Väänroosid Pinnakatteroosid Tüviroosid
Hekid * * * * *
Peenrad * * * * *
Puhkenurk aias * * * * *
Aiarajad * * * * *
Tarad, eraldusvõred * * * * *

Roosid peenras

Roosipeenraid võib moodustada väga erinevate kujunditena: ruutudena, ringidena, ristkülikutena või vabavormilistena. Olulisim on jälgida, et istutuskoht oleks päikeseküllane ning hea õhuvooluga. Rooside paigutamisel tuleks jätta istikute vahekauguseks 60 - 90 cm. Hulganisti roose kõrvuti annnab suurepärase visuaalse efekti.

Roosid hekkidena ja looduslike eraldusmüüridena

Roosihekid on ideaalseks võimaluseks eraldada kindlaid aiaosi või moodustamaks silmailu pakkuv piire teatud rajatistele. Peaaegu kõik dekoratiivroosid ning põõsasroosid on selleks otstarbeks kohased. Taimed tuleks istutada ühes reas vahedega vähemalt 60 cm. Tihedama lilleheki moodustamiseks on soovitatav istutada taimed kahekordse reana jättes iga taime vaheks 60 kuni 90 cm ning ridade vaheks 45-50 cm.

Olemasolevatele võredele ning aiapiiretele on loomulikuks kaunistuseks väänroosid, mis loovad kaugelepaistva kõrge õiekatte muidu üksluisetele pindadele. Väänroosid õigustavad end suurepäraselt ka majaseinte dekoratsioonina. Eriti mõjuvad on heledate pindade taustal säravpunased või kontrastsed ning tumedate foonil heledamad, pastelsemad õietoonid. Madalamate tarade ja võreaedade ääristamiseks ning elavdamiseks võib kasutada ka väiksema kasvukõrgusega roosivorme.

Roosid aia puhkenurga kaunistajatena

Roosid, mis ümbritsevad peenardena või säravate õieklumpidena aia puhkenurka või terrassi, avaldavad muljet nii oma värviküllusega kui ka meeldiva aroomiga. Hoone lähedusse paigutatud puhkenurka piiravad roosipuhmad toovad aia visuaalselt siseruumidele lähemale. Siinpuhul on sobivad peaaegu kõik roositüübid. Nutikas on kasutada konteineritesse istutatud roose nagu näiteks tüvitoosid või miniroosid, mida saab hõlpsasti ühest kohast teise paigutada.

Roosid ääristamas aiaradu

Olenemata aias kulgevate teede-radade laiusest, kurvilisusest või kattematerjalist on roosid suurepäraseks võimaluseks neid ilmestada. Kui tegemist on pikema raja või teega tuleks roosid istutada kurvikohtadesse või ebasümmeetriliste gruppidena tee äärde. Toodud otstarbeks on omal kohal nii vääris-, dekoratiiv-, mini-, põõsas- kui ka tüviroosid.

Roosid ja muud ilutaimed

Roosid sobivad partneriks väga erinevatele taimedele - nii ühe-aastastele kui mitme-aastastele lilledele, erinevatele põõsastele kui viinapuuvormidele. Roose on hea kasutada igihaljaste taimede naabruses, kuna viimased moodustavad mõjuv-kontrastse külmrohelise või hallika tausta erksatoonilistele roosidele. Okaspuid ei tohiks küll isutada lähemale, kui 2-3 m. Rooside kõrval on eelistatud violetsed-sinised lilled nagu lavendel, meelespea ja lobeelia. Kõrgeid püsikuid - pojeng, murtud süda jt roosipeenardesse ei istutata, kuna need varjutavad, segavad katmist ning on konkurentideks mulla toitainete tarbimisel. Kitsamasse peenrasse sobivad dekoratiivroosid. Laiemas peenras mõjuvad seevastu hästi sihvakad väärisroosid, mis on paigutatud taustaks madalamakasvulistele roosiliikidele. Roosidega koos moodustavad ilusa kombinatsiooni näiteks liiliad, päevalilled, petuuniad ning "ära unusta mind lilled".

Millised värvid sobivad kokku?

Põhitoonid kollane, sinine ja punane lasevad end problreemideta kõrvuti seada. Ka kontrastsed värvid näiteks punane rohelisega, sinine oranzhiga ja kollane violetsega harmoniseeruvad omavahel. Punased, oranzhid ja kollased toonid lasevad end raskusteta kombineerida isegi juhul kui on tegemist mitmete erinevate varjunditega.

Sinine sobib hästi valgega. Sinist võib edukalt kombineerida ka oranzh-punakate toonidega. Samas ei sobi kokku sinine punakas-violetsete toonidega.

Hoiatus! Kollaka varjundiga oranzhpunane ei sobi violetse varjundiga punase tooni naabrusesse nt sharlakpunane karmiinpunase kõrvale.
Küll sobib oranzh hästi rohelise ja puhasvioletsega.

Valge juurde harmoneeruvad kenasti roosa, violetne ja sinine. Heleroosa, helesinine ja valge moodustavad omakorda õrna ja elegantse värvipaleti. Tagasi algusesse


©Rosmakor OÜ, 2000 - 2017